Oldalak

2012. november 28., szerda

Hogy kerül a karácsonyi zokni a repülőtérre?

Tegnaptól különleges karácsonyi hangulat költözött be a Budapest Airport 2. Termináljára: a SkyCourtban fantasztikusan csinos, piros ruhás hostessek fogadják a járatokhoz induló utasokat és tájékoztatják őket a karácsonyi időszakban elérhető kedvezményes vásárlási- és étkezési lehetőségekről. Rövidesen egyébként a Mikulás is megérkezik a repülőtérre, ő természetesen Finnországból jön az idén már a Finnair járatával.
Egyre jobban hódít a karácsonyi zokni az ajándékozásban és egyre jobban megkedvelhetik a budapesti repülőtér utasai is. A Budapest Airport ma elstartolt karácsonyi kereskedelmi- és vendéglátási promóciójában karácsonyi zokni formájú kuponfüzet tájékoztatja az utasokat mindazokról a kedvezményekről, amelyeket akár a repülőtéri vásárlásnál, akár az éttermekben lehet beváltani. Az akció lényege, hogy aki legalább két repülőtéri üzlet vagy étterem számláját bemutatja a hatalmas, piros karácsonyi zokni formájú pultban a SkyCourt kellős közepén, az ajándékot kap az ott álló hostesstől.

Az akció nem titkolt célja, hogy segítse az utasokat a karácsonyi ajándékok beszerzésében az elutazás előtt, és hogy fellendítse a sokféle étterem, gyorsbüfé vagy szendvicsbár forgalmát. A karácsonyi ajándék-ötletek kínálatában megtalálható a különleges minőségű magyar tokaji aszú esszencia, amelyet alighanem a karácsonyi vacsora végén lesz igazán érdemes kibontani. A karácsonyi édességektől kezdve a hölgyeknek szánt illatszereken át egészen a digitális fényképezőgépekig a repülőtér valamennyi nagy kereskedelmi partnere részt vesz a közös akcióban.

Forrás: turizmusonline.hu

2012. november 23., péntek

Wizz Air: 50 milliomodik utas

50 milliomodik utasát ünnepelte a Wizz Air, a légitársaság 8 éves története alatt ennyi utast szállított. 

A szerencsés utas a varsói Modlin repülőtérről Eindhovenbe utazott. A Londonban élő lengyel származású Anna Wilson, a Wizz Air 50 milliomodik utasa, egy évig korlátlanul, ingyen repülhet a Wizz Air járatain.

„Nagy örömünkre szolgál, hogy üdvözölhettük a Wizz Air 50 milliomodik utasát” – mondta Váradi József, a Wizz Air vezérigazgatója. „Ez egy mérföldkő a társaság fejlődésében. Elvitathatatlan, hogy Közép- és Kelet-Európa a Wizz Air szolgáltatásait választja. Folyamatosan növekvő utazóközönségünknek továbbra is nagyon alacsony árakat és kiváló szolgáltatást kínálunk meglévő piacaink bővülő útvonalhálózatán és újonnan nyíló célállomásainkon. 8 év alatt 50 millióan választottak minket, de a következő 50 millió utasra már kevesebb, mint 4 évet kell várni” – nyilatkozta Váradi József.

Forrás: turizmusonline.hu

2012. november 22., csütörtök

A téli szezon újdonságai az Alitaliánál

Az Alitalia Csoport a közelmúltban mutatta be új termékeit a 2012/2013-as téli szezonra a TTG Turisztikai Vásáron.

Gianni Pieraccioni, az Alitalia kereskedelmi vezérigazgató-helyettese ismertette az Alitalia termékeit és szolgáltatásait, beleértve a hálózat és géppark frissítését, valamint a nyaraló utasoknak kínált újdonságokat. Laura Cavatorta, az Air One igazgatója, pedig ismertette a téli újdonságokat és friss híreket.

Az Alitalia téli menetrendje október 28-án lépett életbe. Ebben a szezonban az Alitalia Csoport 78 célállomást – 22-t Olaszországban és 56-ot világszerte – szolgál ki, ami 141 útvonalat foglal magába, több mint 4.200 járattal hetente.

Újdonságok az Alitalia hálózatán
Az Alitalia nemzetközi és interkontinentális hálózata Rómából 5 új célállomással bővül: Abu-Dhabi, Zürich, Jereván, Fortaleza (Brazília) és Prága. 2012. december 1-jével indul az új Róma – Abu Dhabi járat heti négyszer, Dél-Kelet Ázsiai csatlakozásokat is biztosítva. Az új járat az Etihad Airways-szel közösen üzemel. Kényelmes csatlakozási idők teszik lehetővé az Alitalia utasok számára, hogy elérjenek az Egyesült Arab Emirátusokba, valamint olyan célállomásokra, mint Ausztrália, Thaiföld, Omán, Bahrain és Dél-Afrika.

Az Alitalia nemzetközi hálózata tovább nő az új Róma – Zürich járat bevezetésével. A járat 2012. október 29-től üzemel, heti 12 alkalommal. Minden évben hozzávetőlegesen 200.000 utas utazik Olaszországból Zürichbe, ezáltal az egyik legkeresettebb üzleti célállomássá téve azt.
December 11-én mutatkozik be az Alitalia új kéthetente üzemelő járata Róma és Örményország fővárosa Jereván között. Ezzel az új járattal az Alitalia, a kaukázusi térségben való jelenlétét szeretné erősíteni, ahol a cég már üzemeltet járatot Tbilisibe. Az új útvonalon heti 2 járat üzemel majd egy Airbus A320-as repülőgéppel.
A cég oroszországi jelenlétét is erősíti a Milánó Malpensa és Moszkva között működő járatának heti 4-ről 11-re történő növelésével.
A járatok gyakoriságának növelése az Alitalia olaszországi belföldi hálózatát is érinti. 2012. október 29-vel Catania és Róma Fiumicino között az összeköttetés napi 10 járatról 11-re, Catania és Milánó Linate között pedig napi 5 járatról 6-ra növekszik a csatlakozások száma.

Új bázist nyitott az Air One
A 2012/2013-as téli szezon alatt az Air One 22 célállomásra repül, 27 útvonalon, heti 382 járattal. 2012. október 1-jétől az Air One Catania Fontanarossa repterén is megnyitotta bázisát, ami a már meglévőekhez – Milánó Malpensa, Pisa és Velence – csatlakozva, kiemelkedő fontosságú lesz.

Modern és hatékony géppark
A 2012/2013-as téli szezonban, az Alitalia flotta teljesen megújulása befejeződik, elérve a 6,5 éves átlagos életkort, és így az egyik legfiatalabb flotta lesz Európában. Júliusban a Boeing B777-es géppark újrakonfigurálása is befejeződött és minden ilyen típusú repülőgépen sor került a 3 osztály kialakítására, amelyek a: Magnifica, Classica Plus és Classica. 2012. december 1-jére az Alitalia flottája összesen 10 darab A330-as repülőgépet tartalmaz majd. 2012 végére az MD80-as és B767-es gépeket pedig kivonják a forgalomból.

Welcome Service
A Welcome Service-t választó utasok a pihentető utazási élményt élvezhetik a légitársaságnál, amely előnyökkel jár a foglalás pillanatától egészen az utazás végéig. A római Fiumicino repülőtérre érkező, induló ill. átszálló, a szolgáltatást igénybevevő utasokat személyreszabott csomagokkal segítik, hogy az utazási élmény a fedélzeten és a földön is a legkellemesebb legyen. Az utasok 3 különböző csomagból választhatnak, egyedi igényeiknek megfelelően. 

Forrás: turizmusonline.hu

Hatalmas Ryanair-leépítés Budapesten


Budapesti bázisának negyven százalékos leépítését jelentette be csütörtökön az ír Ryanair. A legnagyobb európai fapados légitársaság az erről kiadott közleménye szerint a döntést azt követően hozták meg, hogy a Hochtief üzemeltetésében lévő repülőtéren megemelték a díjakat, nem voltak hajlandóak jól működő létesítményeket biztosítani és képtelenek voltak versenyképes költségalapot ajánlani a Ryanair által ajánlott jövőbeni növekedéshez.
A leépítés értelmében a Ryanair 2013. január 10-től tíz útvonalat zár be. A most hetente több mint 280 járat száma 170-re csökken. A légitársaság szerint ennek eredményeként nyolcszázezerrel csökken a budapesti reptér utasainak száma, és nyolcszáz ember veszítheti el az állását Ferihegyen. A Ryanair úgy számol, hogy jövőre kétmillió helyett csak 1,2 millió budapesti utasa lesz. Az alábbi városokba nem repül januártól az ír diszkont légitársaság.
 Baden Lübeck
 Birmingham Malaga
 Bologna München
 Düsseldorf Oslo
 Krakkó Szaloniki
A döntés azt is jelenti, hogy a mostani ötről háromra csökken a Ferihegyen állomásozó repülők száma, az eddigi harminc útvonal helyett már csak húsz várossal kötik össze Budapestet. De ebből a húszból is csökken kilenc vonalon csökken a járatok gyakorisága.
A Ryanair közleménye szerint az, hogy „a Hochtief nem volt hajlandó megegyezni Európa második legnagyobb légitársaságával egy hosszú távú növekedési megállapodásról, további bizonyítéka annak, hogy a Budapest Airport-nak nem érdeke a magyar turizmus fejlesztése, a forgalom és a munkahelyek számának növelése, hiszen az egyre csökkenő forgalom ellenére ismételten emeli árait”.
Michael O'Leary vezérigazgató sajtótájékoztatón most azt mondta, hogy a Malév megszűntekor, az idén februárban évi 2 millió utast ígértek. Felajánlották, hogy költségcsökkentés fejében évi 2,7 millió utast szállítanak Budapestről, de erre érdemi választ nem kaptak. Kifogásolta azt is, hogy a fapados járatok utasainak a repülőtéren egy felállított sátorban kell várakozniuk, ahol nincs semmiféle szolgáltatás.
A Ryanair az elsők között repült rá a február elején csődbe ment Malév helyén felszabadult reptéri és utaskapacitásra. Már február 9-én, szűk egy héttel a nemzeti légitársaság földre kényszerülése után bejelentették, hogy megállapodtak a reptérrel; állami támogatásról beszéltek, és azt ígérték, hogy 2,4 millió utast hoznak Budapestre, és hogy millió utasonként ezer munkahely is létrejön közvetve, így 2400 új állást is jelent a ferihegyi visszatérésük. Az állami támogatásról azonban blöfföltek, ez már napokon belül kiderült, ahogyan később az is, hogy a februárban mondottnál majdnem félmillióval kevesebb utasuk lesz.
Forrás: index.hu


2012. november 14., szerda

Négy kérője lehet a cseh légitársaságnak

Négy nagy légitársaság érdeklődik a cseh nemzeti légitársaság (CSA) megvétele iránt.


Kokes János, az MTI tudósítója jelenti Prágából:
Négy nagy légitársaság, az Air France-KLM, a Turkish Airlines, az Etihad Airways és a Korean Air érdeklődik a cseh nemzeti légitársaság (CSA) megvétele iránt - közölte a Ceská pozice prágai gazdasági hírportál megbízható forrásokra hivatkozva kedden.

A portál szerint e négy légitársaság komoly érdeklődése volt az, ami miatt Petr Necas kormánya úgy döntött, hogy újból megpróbálkozik a CSA privatizációjával. Necas egy hete jelentette be az újabb privatizációs tervet azzal, hogy a kormány már elkészítette a privatizációra vonatkozó menetrendet is.
Az értesülést sem a cseh pénzügyminisztérium, sem a Cesky Aeroholding - amelyhez a CSA tartozik - nem kívánta kommentálni. Michaela Langrová, a Cesky Aeroholding szóvivője ugyanakkor elmondta: a holding már két éve tárgyal különböző érdeklődőkkel, de eddig egyetlen partner sem kívánta elkötelezni magát a CSA megvétele iránt.

A hírportál úgy tudja: a kormány legfeljebb 50 százalék mínusz egy részvényt adna el, ami biztosítaná, hogy a CSA továbbra is cseh nemzeti légitársaság maradjon. Jelenleg a privatizációs kormánytanácsadót keresik, majd december elején nyilvánosságra hozzák az érdeklődők hivatalos listáját. A CSA eladását a jövő év áprilisában tervezik lebonyolítani.

A cseh kormány első ízben 2009-ben próbálkozott a CSA eladásával, de sikertelenül. Az akkori potenciális vevő, az Unimex/Travel Service cseh konzorcium csak egymilliárd koronát volt hajlandó fizetni a CSA-ért, míg az állam 3-5 milliárd közti bevételre számított.

A CSA tavaly adózás előtt 241 millió koronás hiánnyal zárt. 2010-ben a CSA 76 millió koronás nyereséget ért el, de a mérleget befolyásolta, hogy a társaság 2,7 milliárd korona értékben eladta vagyona egy részét. 2009-ben a CSA vesztesége 3,7 milliárd korona volt.

Forrás. turizmusonline.hu

Válságprogramot hirdet a SAS



A SAS skandináv légitársaság 800 alkalmazottjától válik meg és számos vagyonelemet értékesít, hogy bankhitelek és a három részvényes kormány hitelgaranciája segítségével elkerülje a csődöt. A SAS hétfőn bejelentette, hogy 800 állást számol fel és a létszámot fokozatosan 15 ezerről 9-10 ezerre szorítja le, eladja földi kiszolgáló egységét, 15-17 százalékkal lefaragja a fizetéseket.

Az intézkedések révén a társaság évi 3 milliárd koronával (350 millió euró) reméli csökkenteni a költségeket. Ezenkívül hét skandináv bank és a svéd, a dán és a norvég kormány 3,5 milliárd koronás hitelkeretet biztosít a cégnek. "Ez valóban az +utolsó hívás+, ha azt akarjuk, hogy a jövőben is legyen SAS" - mondta Rickard Gustafson vezérigazgató.


A csőd veszélye elemzők szerint még nem múlt el. Hátra van az egyeztetés a szakszervezetekkel, s a médiában számos alkalommal megszólaltatott szakszervezeti vezetők a terv ellen emelték fel szavukat. Szerintük nem lehet bércsökkentést elvárni akkor, amikor az utóbbi tíz évben nem emelkedtek a fizetések. Ha viszont nem sikerül a szakszervezetekkel megegyezni, akkor a csőd elkerülhetetlen - vélik elemzők.

Peter Norman, a pénzügyi piacokért felelős miniszter hétfői sajtótájékoztatóján kijelentette: Svédország a SAS konszernben főtulajdonosként van jelen, és a kormány felelősséggel tartozik az adófizetőknek. Hangsúlyozta, hogy állami részről nincs szó tőkeemelésről, csak a cég likviditását kívánja a kormány javítani, állami szavatossággal biztosítani. Újságírói kérdésre válaszolva elmondta: a SAS jelenleg nincs olyan állapotban, de ha sikerül a céget versenyképessé tenni, akkor az eladás szóba jöhet. A cég és a szakszervezetek közötti tárgyalások esetleges negatív kimenetelére vonatkozó kérdésre pedig azt válaszolta, hogy "a kormány a tárgyalásokba nem szól bele".



A SAS 2007 óta nem zárt nyereséges évet, és a többi európai légitársasághoz hasonlóan küzd a magas üzemanyagárakkal és a fapados cégek versenyével.



A társaság különben is drágán üzemel. 2011-ben 15 ezres létszámmal 27,1 millió utast szállított, míg a konkurens fapados Norwegian 2550 fővel 15,7 milliót. A bérköltség a SAS-nál az összköltség 34 százaléka, a Norwegiannál csak 19 százaléka. Az egy férőhelyre jutó költség a SAS-nál csaknem kétszer akkora, mint az ősrivális norvég légitársaságnál.

Forrás: turizmus.com

2012. november 8., csütörtök

Perel az Air Berlin az új berlini repülőtér átadásának csúszása miatt

Kártérítést követel az Air Berlin német légitársaság, amiért a tervezettnél több mint egy évvel később készül el az új berlini repülőtér. A társaság a potsdami tartományi bírósághoz szerdán beadott keresetében kifejtette, hogy eddig is már több tízmillió euró nagyságrendű kára keletkezett a beruházás csúszása miatt, az pedig egyelőre felbecsülhetetlen, hogy mekkora lesz a végső összeg, mire megindul a forgalom a berlin-brandenburgi Willy Brandt nemzetközi repülőtéren (BER).

A második legnagyobb német légitársaság a BER-en kívánja berendezni új központját, és már az idei nyári menetrendbe is jóval több járatot vett fel, mint korábban, számítva arra, hogy megnyílik a jelenlegi berlini repülőtereknél jóval nagyobb kapacitású új légikikötő.

A csaknem 2000 futballpályányi területet elfoglaló repülőtér évi 27 millió utas fogadására alkalmas. 2006-ban kezdték építeni, és különböző tervezési és kivitelezési problémák miatt még mindig nem fejezték be a munkát. A jelenlegi ütemterv szerint 2013. október 27-én indul a forgalom a BER-en.

Az átadást eredetileg 2011 novemberére tervezték, majd 2012 júniusára helyezték át a nyitás dátumát. Az Air Berlin a júniusi induláshoz igazította üzleti terveit, de alig néhány héttel korábban kiderült, hogy csak jövőre adhatják át a létesítményt. A légitársaság nem közölte, hogy pontosan mekkora kár érte eddig és mivel számol a nyitásig tartó csaknem egyéves időszakot tekintve. Sajtójelentések szerint a csúszás miatti bevételkiesés és extra költségek eddig 50-80 millió euró közötti terhet jelentenek az Air Berlinnek, a végösszeg pedig 180 millió euró körül lehet.

Az egykori NDK területén indult eddigi legnagyobb szabású beruházást végző projekttársaság - amelyet a német állam, Brandenburg tartomány és a tartományi rangú főváros alapított - további kártérítési perekre is számíthat. Perelhetnek többek között a terminálon kialakított üzlethelységek bérlői, akik a júniusi indulásra készülve alkalmaztak munkaerőt és töltötték fel készleteiket.

Forrás: turizmus.com

2012. november 7., szerda

Sörsátorból indulnak a fapados utasok

“A ferihegyi repülőtérre érve, döbbenetes látvány fogadott” - kezdi az index olvasója beszámolóját, amiből megtudtuk, hogy a fapados légitársaságok illúzióromboló sörsátrakban várakoztatják utasaikat a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér tavaly márciusra 75 milliárd forintból felújított 2-es terminálján.

A sokat utazó, de fapados légitársaságokat ritkán igénybe vevő olvasónk sok mindenen megdöbbenhetett az egyik ilyen cég szervezésével kapcsolatban, ám “a legdurvább élmény mégis a biztonsági ellenőrzést követően ért” - írta. “Tíz perc gyaloglás (egy hullámpalával fedett, de teljesen nyitott folyosón) után, megérkeztem egy sörsátor-váróterembe. Nem tudok jobb kifejezést rá, öt-hat darab fehér sörsátort húztak fel váróterem címszó alatt” - panaszolja el a mellékelt képek kíséretében. “Döbbenetes látvány egyébként ez az egész tákolmány. Ezekben se WC, se egy szék hogy le lehessen ülni. Körülbelül egy óra 20 perc alatt két ember lett rosszul és a földre (tehát a betonra) volt kénytelen leülni.”

A panaszos annyira elszörnyedt ezen, hogy felvette, így többet nem is jön Budapestre, de a reptér illetékesei más megoldást javasoltak neki.

“Nem kell fapadosra jegyet venni. Azért hívják fapadosnak, mert kevésbé igényesek a szolgáltatásaik” - reagált a sörsátorokat illető kérdésünkre Hardy Mihály, a Budapest Airport szóvivője. Az Indexnek elmondta, hogy a rendezvénysátrakat a Budapest Airport építtette, hogy ne esőben, hóban, fagyban kelljen várakozniuk a fapados gépekre jegyet váltóknak. Mivel a fapados társaságok nem veszik igénybe a reptér azon szolgáltatását, ami a terminálról buszokkal kiviszi az induló géphez az utasokat, és a gépeik nem közvetlenül a terminál mellől indulnak, ezért a fapados társaságok a felszállópályán kialakított forgalmi előtereken terelik egy csoportba az utasokat felszállás előtt, hogy ne egyenként kelljen őket összevadászni a terminálon. “Régen ilyen nem volt, korábban nem volt szabad gyalogolni a felszállópálya semelyik részén, a fapadosok elterjedése miatt ezen a szabályzaton változtatni kellett” - mondta Hardy.

Hardy szerint ez a sátoros helyzet is közvetve a Malév csődjével függ össze. Amíg megvolt a Malév, nem volt ennyi fapados járat: addig 26 százaléka volt a gépeknek fapados, most már több mint 50 százaléka az.
Hardy szerint az EU-ban több helyen alkalmaznak ilyen megoldást, de az a különbség, hogy általában a fapados társaságok a másodlagos reptereket szokták használni (például Belgiumban Charleroi-t, ami elég messze van Brüsszeltől), nálunk viszont nagy szerencséjük van, hogy egy prémium repteret használhatnak.
“Ez nem a mi heppünk, a fapadosok követelték ki, a költségcsökkentés részeként a sátrakat. Azon, hogy nem bérelnek buszokat, utasonként 20-30 eurocentet spórolnak a légitársaságok” - árnyalta még jobban a helyzetet szóvivő. “Egyébként jól működik, mert a Ryanair pont most jelentette be, hogy 10 százalékos profitemelkedést értek el.”

"Ez nem egy elegáns megoldás, nem egy luxus, de a jelenlegi utasok igényeihez kell alkalmazkodnunk" - mondta Hardy. Az, hogy sátor a BA pénzéből épült fel, azt sugallja, hogy ezeknek a légitársaságoknak az is mindegy, hogy akár órákon át áznak az esőben az utasaik. A sátorban valóban semmi nincsen, szigorúan a csapadék és a megfagyás ellen hivatott védeni az utasokat, fűtés sem lesz benne, csak a nagy mínuszokban temperálnak majd, hogy legalább 5 fokon tartsák a sátrat.
A sörsátrakat október 28., a téli menetrendváltás óta használják, és bár egy hét alatt elbonthatóak, valószínűleg nem fogják őket szétszedni, mert nyáron a napsütés ellen fogja védeni az utasokat.

Forrás: index.hu